One magazin
Engel 2007.03.25. 19:41
Tomos interj
Tomrl az a hr jrja, hogy j beszlkvel van megldva, s mindig szintn s nyitottan vlaszol a krdsekre. Ezrt ebben az interjban megprbltuk kiderteni, hogy a gitros mennyire szinte vlaszokat ad az olyan intim tmkban, mint a szerelem, bartsg, vagy ppen a hall.
Elszr is meslj egy kicsit az j albumrl… Szerinted a Zimmer 483 mg szemlyesebb, mint a Schrei?
- Nem gy gondolom. Szmomra hasonl mindkt album, mert mindegyiket a sajt letnk inspirlta, s azokrl a dolgokrl szl, amiket tltnk, amit rznk. A Schrei felvtelei ta eltelt kt v, s termszetesen megvltozott a ltsmdunk. A Zimmer 483 szmai arrl szlnak, amit az elmlt kt vben megltnk, azokrl a dolgokrl, amik jk voltak, de azokrl is, amik zavartak minket. Ezen kvl a Zimmer 483 zeneileg is nagy elrelps szmunkra. Bill hangja az els album ta sokat ersdtt, ami lehetv teszi, hogy mg tbb rzst vigyen a dalokba. s gy gondolom, n is fejldtem zenszknt. Az lland koncertezs miatt ma mr sokkal knnyebben tudom lefogni azokat az akkordokat, amik korbban nehzsget okoztak.
A koncertek eltt van benned flelem, vagy egyszeren csak lvezed ket?
- Egy kicsit mindkett, s ppen ezt szeretem bennk. Imdom, ahogyan az adrenalin-szintem emelkedik a koncertek eltt. Hiba mondom magamnak, hogy ez nem az els alkalom, s hogy minden rendben lesz – mgis minden alkalommal pnikolok.
Mi trtnik a koncertek utn, amikor mr vgeztetek?
- Tbbnyire rgtn azzal kezdjk, hogy megbeszljk a koncerten trtnteket. Kielemezzk a jtkunkat, azt, hogyan a kznsg reaglt, de a technikai hibkrl is beszlnk, amiket elkvettnk. Aztn mindig van nhny ember, akik bejnnek az ltznkbe. Lehetnek rajongk, de jsgrk, a lemezkiad emberei, vagy csaldtagok is. Egy biztos – soha nem vagyunk egyedl! (nevet)
Aprop, hogyan vltoztatta meg az ismertsg a viszonyodat azokhoz az emberekhez, akiket nem ismersz, de akik meg szeretnnek ismerni?
- El kell mondanom, hogy a sikerrel egytt is bizalmatlan voltam azokkal az emberekkel szemben, akiket nem ismertem, s gy jttek oda, mintha bartok lennnk. Ez ma mr nem gy van, hogy a legtbb ember, akikkel tallkozunk, be akarja hzelegni magt nlunk, mert akar valamit. Persze nem a rajongkrl beszlek, hanem azokrl, akik a mi sikernkbl akarnak hasznot hzni. Ha szinte akarok lenni, sok az lszentsg krlttnk. Valaki vagy bart vagy nem, de valaki nem csak egyszeren gy csinlja. (bocs, ez az utols 3-4 mondat elg rtelmetlen lett – a ford.) Ezt mindig gy gondoltam, s nincs okom, hogy a vlemnyem megvltoztassam.
A dalaitok nehz tmkkal foglalkoznak, s nhny dalszvegetek a hallrl szl. Ez foglalkoztat tged?
- Ez mindig nehz, gy lni, hogy ne gondolj a hallra, de sajnos ezeket nem lehet egymstl elvlasztani. De optimista vagyok, s ha valaki azt krdezn, hogy gondolok-e ngyilkossgra, a vlaszom nem. Ami azt illeti, nagyon szvesen foglalkoztam volna az egyik dalunkban a tmval. Sok fiatal gondol erre, de igazbl el se tudom kpzelni, hogyan vesztheti el valaki ennyire az letkedvt. Mindannyiunknak vannak problmi, de ha megtalljuk magunkban az ert, hogy tovbb csinljuk, az csak ersebb tesz.
Emlkszel mg arra, hogyan kezdtl zenlni?
- Emlkszem, hogy Bill s n mg nagyon fiatalok voltunk, olyan hat vagy ht v krl, amikor zenlni akartunk. A tvben nztnk koncerteket, s lveztk, hogy utnozzuk az egytteseket. Aztn Bill elkezdett szvegeket rni, s n hamarosan gitrozni kezdtem. Szerencsnk volt, a szleink vgig tmogattak minket, anyagilag, s erklcsileg egyarnt. Mivel a nevelapnk is gitrozik, megrtette a zene irnti vonzdsunkat, s az erfesztseinket, hogy igazi egyttest akartunk alaptani. Amikor ez els koncertnket adtuk, a szlein az els sorban lltak, hogy btortsanak. Szlltottk a hangszereinket, s kvlrl tudtk a szmainkat. k voltak az els rajongink, s nagyrszt nekik ksznhetjk, hogy ezt elrhettk, s ma itt lehetnk.
Hogyan fogadjk a szleitek a rengeteg pletykt, amik rlatok keringenek?
- Kezdetben mindig felhvtak minket, ha olvastak rlunk valamit, hogy megkrdezzk mi az igazsg. Ez ma mr szerencsre ritkn trtnik meg. Tudjk, hogy az jsgrk gyakran tlzsokba esnek. rltsgeket rnak az jsgokban, s igaz trtnetnek lltjk be, megvltoztatjk a tnyeket, s a vgn semmi igazsg nem marad benne. De ez hozztartozik a show-buisness-hez, s nem is nagyon figyelnk arra, hogy miket beszlnek rlunk.
A msodik album megjelense azt jelenti, hogy a kvetkez hnapokban egymst rik majd a koncertek, s nem sok idtk marad majd az alvsra. Hinyzik nha az gyad?
- Ha valaki gy hatroz, hogy ezzel szeretne foglalkozni, annak el kell viselnie az olyan kicsi, m szksges kellemetlensgeket, hogy ritkn lehet otthon. Az elmlt hetekben tbbszr aludtunk szllodban, mint a sajt gyunkban, de ez az j album promcija miatt mostanban aligha fog vltozni. Szerencsre a turn alatt is kontaktusban maradunk a csaldunkkal s a bartainkkal. Ez segt, amikor meg kell kzdennk a honvggyal. De a turnnak is vannak j oldalai. Boldogok vagyunk, hogy tallkozhatunk a rajongikkal, s az egsz vilgon koncertezhetnk. Az utbbi idben beutaztuk Eurpt, s nagyszer arra gondolni, hogy a zennket a hatrokon tl is ismerik. Ha tallkozhatunk a klfldi rajonginkkal, az krptol minket azrt, hogy nhny jszakt az otthonunktl tvol kell tltennk…(nevet)
Ltszlag nagyon lazn beszlsz a kalandjaidrl… Olyan ember vagy, akinl az egyik egyjszaks kaland kveti a msikat?
- El kell mondanom, hogy jelenleg semmi kedvem lektni magam. Az egyttes lete nem is nagyon tenn ezt lehetv. De – Billel ellenttben – nekem nincsenek ellenemre a kalandok. Ellenkezleg – nagyon izgalmasnak tallom ket. lvezni akarom a pillanatot, s megragadom a knlkoz lehetsgeket. Ez most nem az jelenti, hogy folyton csajozok, de ha egy bulin megtetszik valaki, brmi megtrtnhet.
s amikor a sznpadon llsz, s rajongk szzait ltod, akik brmit megadnnak, hogy egy pillanatra veled lehessenek, milyen rzs?
- Azzal ellenttben, amit egyesek gondolnak, mi a sznpadrl mindent ltunk, ami a kznsgben trtnik. A koncert alatt elfordulhat, hogy az els sorban ll lnyok kzl megtetszik valaki, s akkor diszkrten rnevetek. gy akarom tudatni, hogy felfigyeltem r. Ha a koncert utn jra sszefutunk, s tnyleg tetsznk egymsnak, hagyom magam elcsbtani.
Teljesen mshogy nzel ki mint a testvred, de nlad is szre lehet venni, hogy ki akarsz tnni a klsddel. A stlusod tkrzi a szemlyisged?
- gy is mondhatjuk. Amikor pr ve elkezdtem nveszteni a hajamat, a tbbiek a suliban kinevettek. Ez vezetett ahhoz, hogy igazn hosszra akartam nveszteni, mintegy lzadsknt, hogy megmutassam, nem rdekel, mit gondolnak. Ma mr a rasztim kzel egy mter hosszak, s nem tervezem, hogy levgassam. Nha ugyan kicsit tban van, de nem tudom elkpzelni, hogy mondjuk kopasz legyek.
Az ellenkezsrl beszlsz – a lzadsrl. Szksged van arra, hogy msnak rezd magam, mint az tlag?
- Ezt azrt nem mondanm, de az igaz, hogy szeretem az tlagtl eltr dolgokat. Nha szeretek kitrni a megszokott rendbl, mg akkor is, ha ez sokkolja az embereket. Egy kis provokci soha nem rt, s szintn megmondom, szeretnk is ilyen maradni.
Azt mondjk rlad, hogy soha nem llsz el a vlemnyedrl, s mindig kimondod, amit gondolsz. Ha egy interjban vlaszolsz a krdsekre, inkbb szinte prblsz lenni, vagy provoklsz?
- Inkbb szinte vagyok. Ha valaki feltesz egy krdst, akkor egyszeren vlaszolok, anlkl, hogy kerlgetnm a forr kst. Megeshet, hogy egy kicsit tlzok, de csak a j cl rdekben. Ha mindig az igazsgot mondannk, akkor elg unalmasak lennnek az interjk…
|